Architektura gotycka

0
1316
Rate this post

Jednym z najbardziej znanych nurtów, jakie wykształciła na przestrzeni wieków architektura jest gotyk. Rozwój tego stylu przypada na okres między połową XIII i końcem XVI wieku, czyli na tak zwane późne średniowiecze. Oczywiście tym najbardziej charakterystycznym rodzajem budowli gotyckiej jest katedra. Nie można jednak zapominać, że nie tylko obiekty sakralne powstawały w tym stylu. Również wiele świeckich objęła architektura gotycka.

Jeśli chodzi o budownictwo świeckie, tutaj architektura gotycka koncentrowała się głównie wokół rozbudowy miast i doskonalenia funkcji obronnych. W gotyku powstawały więc liczne mury obronne, fosy, mosty zwodzone, czy barbakany. Powstawały również ratusze, czy szpitale. Jeśli zaś chodzi o budownictwo sakralne, architektura charakteryzowała się wówczas wertykalizmem oraz szkieletową budową.

Architektura gotycka ze względu na częste stosowanie ostrych łuków określana jest niekiedy również jako ostrołukowa. Należy jednak pamiętać, że ten element występował również choćby w stylu romańskim.