Budownictwo energooszczędne

0
260
Rate this post

Budownictwo energooszczędne

W ostatnim czasie zaobserwować można wzrost zainteresowania energooszczędnym budownictwem. Warto w związku z tym wiedzieć, co decyduje o energooszczędności budynku.

Zainteresowanie tego rodzaju budownictwem wiąże się przede wszystkim z nieustannym wzrostem cen paliw. O energooszczędności budynków decydują także między innymi rozwiązania architektoniczne, izolacyjność termiczna przegród, jakość wykonania domu, a także technologia wznoszenia. W dzisiejszych czasach coraz częściej wznoszone są budynki energooszczędne, w których wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło waha się od 45 do 80 kWh/m2. Takie budynki wymagają niewiele większych nakładów inwestycyjnych, inwestycyjnych znacznie obniżają zużycie energii.

Warto także zwrócić uwagę na różnorodne aspekty, które pomogą świadomie wybrać najbardziej odpowiednią dla naszych oczekiwań nieruchomość. Najważniejszymi kryteriami przy wyborze domu jest przede wszystkim lokalizacja, cena za metr kwadratowy, a także architektura oraz funkcjonalność znajdujących się wewnątrz pomieszczeń. Coraz częściej do tych czynników należy także wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, który zawarty jest w energetycznym świadectwie budynku. Ważne jest także to, że energooszczędne budynki będą się charakteryzowały przede wszystkim wyższą wartością rynkową. Dla wielu osób budynkiem energooszczędnym jest taki budynek, która wykonany został według tradycyjnej technologii z cegły o grubości 38 centymetrów, a ponadto posiada niezwykle szczelne okna. Pomimo tego, że inwestorzy są zazwyczaj zadowoleni z takiej właśnie termomodernizacji, to budynki takie zużywają niewielką ilość energii przede wszystkim „dzięki” wentylacji, która zazwyczaj działa wadliwie. Efektem takiego działania jest przede wszystkim zły klimat wnętrza, który bardzo często skutkuje rozwojem chorobotwórczych ognisk.