Budownictwo miejskie

1
1274
Rate this post

Obecnie w budownictwie typowo miejskim mamy do czynienia z wieloma różnymi stylami, często niejednorodnymi, które w efekcie potrafią zeszpecić miasto. Architektura tych obszarów bowiem zaczyna łączyć elementy bardzo modernistyczne ze starą, zabytkową zabudową.

Oczywiście taka koncepcja może przynieść ciekawe i zaskakujące rozwiązania, częściej jednak w efekcie takich działań powstają potworki budowlane. Można sobie na przykład wyobrazić taką sytuację, kiedy w samym środku dziewiętnastowiecznej miejskiej zabudowy pojawia się modernistyczny budynek na przykład wielkiej galerii handlowej. Nie da się ukryć, że architektura na tym bardzo traci.
Owszem, czasem pojawia się sytuacja, kiedy pomiędzy dwa już istniejące starsze budynki wstawia się tak zwaną plombę, z reguły nieco nowocześniejszą. Jednak nawet i wtedy punktem odniesienia musi być architektura dominująca, a zatem ten nowy element nie może rażąco odbiegać estetyką od reszty. Jeśli się tego nie przestrzega, powstaje eklektyczny bałagan.

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.