Cynkowanie galwaniczne

0
559
Rate this post

Korozja metali, zwłaszcza stali to powszechny problem. Trudno uwierzyć, ale roczna ilość zardzewiałej stali, niezdatnej już do użytku jest liczona w milionach ton. Na szczęście nie jesteśmy zupełnie bezbronni wobec tego procesu. Metal należy odpowiednio zabezpieczyć przed środowiskiem zewnętrznym. Jedną z metod jest cynkowanie galwaniczne.
Proces ten polega na naniesieniu na powierzchnię metalu stałej, cienkiej warstwy cynku. Aby dodatek tego metalu utrzymywał się na chronionym przedmiocie należy przeprowadzić elektrolizę czyli powłokę cynku stabilizuje się prądem elektrycznym. Cynkowanie jest procesem całkowicie bezpiecznym zarówno dla stalowych elementów jak też otoczenia.
Aby jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność tej metody, po zabiegu galwanizacji stosuję się pasywację oraz lakierowanie szczelną powłoką, która zawiera dodatkowo inhibitory korozji.
Ocynkować możemy naprawdę różne elementy: stalowe ogrodzenia, elementy karoserii, kołpaki, czy meble ogrodowe. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie maksymalne gabaryty jest w stanie poddać obróbce dany zakład galwanizacyjny.