Dlaczego wciąż powstają koszmary architektoniczne?

0
1483
Big data analytics visualization technology with scientist analyzing information structure on screen with machine learning to extract strategical prediction for business, finance, internet of things
Rate this post

Nasze społeczeństwo ma coraz większe poczucie estetki przestrzeni publicznej. Wyraźnie jest to widoczne w sytuacjach, gdy projektowane są budynki, które mogą zaburzać ład architektoniczny, a także, gdy już takie nieruchomości powstaną. W tym drugim przypadku niestety jest za późno na protesty, co powoduje, że często w naszych miastach powstają koszmary architektoniczne. Można bez wątpienia nazwać je straszydłami, które na wiele lat niszczą przestrzeń publiczną.

Architektura jest specyficzną dziedziną. Na architektach spoczywa ogromna odpowiedzialność, bowiem w dużej mierze to od nich zależy, jak wyglądają i będą wyglądać nasze miejscowości.
Problemem jest też fakt, że bardzo często realizacja projektu różni się od pierwotnej wizualizacji. Jest tak dlatego, ponieważ wykonawcy i zleceniodawcy robót starają się oszczędzać na użytych materiałach. W takim wypadku, o ile projekt mógł zachwycać to jego realizacja wywołuje negatywne emocje i jest on swoistą antyreklamą tego miejsca i zleceniodawcy.