Domy szeregowe

0
331
Rate this post

Domy szeregowe

Osoby, które planują wybudowanie własnego domu z pewnością często zastanawiają się nad zaletami oraz wadami domów szeregowych. Zaletami takiego domu jest między innymi to, że każdy mieszkaniec ma prywatne wejście, a warunki zamieszkania zbliżone do tych, jakie panują w domu wolno stojącym. Ogromnym plusem jest także to, że osiedla, na których znajdują się domy szeregowe najczęściej zlokalizowane są niedaleko od centrum miasta, co zapewnia dobre połączenie oraz bliskość do różnego rodzaju instytucji.

Osiedle domków szeregowych jest skończonym fragmentem miasta, co daje możliwość zamieszkania w zaplanowanej architektonicznie oraz funkcjonalnie przestrzeni miejskiej. Domki szeregowe bardzo często posiadają także własne ogródki, które pozwalają zaspokoić potrzebę kontaktu z zielenią. Przydomowy ogródek daje także możliwość realizowania ogrodniczego hobby, a latem jest doskonałym miejscem do wypoczynku oraz organizowania towarzyskich spotkań.
Jednak odmy szeregowe oprócz wielu różnorodnych zalet, posiadają także wady. Jedną z nich jest to, że mieszkańcy mają bardzo mały wpływ nie tylko na projekt domu, ale także i całego osiedla. Domy szeregowe są zazwyczaj projektowane jako pewien zespół, dlatego też nie ma możliwości zmieniania projektu w znaczący sposób. Domy szeregowe charakteryzują się także ograniczoną liczbą możliwych wariantów rozplanowania funkcji pomieszczeń, dlatego też zazwyczaj część dzienna znajduje się na parterze, natomiast część prywatna na piętrze. Bardzo często domy szeregowe mają wysokie i niewygodne schody wejściowe, a dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy nie można zabudować piwnicy i garaż znajduje się na zerowym poziomie domu. W wyniku takiego umiejscowienia, pierwsza kondygnacja mieszkalna znajduje się na pierwszym piętrze. Zdaniem wielu osób w szeregowych domach trudniej jest rozwiązać problemy związane z doświetlaniem pomieszczeń, które wynikają przede wszystkim z tego, że dom jest ograniczony dwiema ścianami konstrukcyjnymi, które nie posiadają okien.