Kredyt na budowę domu alternatywą dla kredytu mieszkaniowego

0
350
Rate this post

W momencie, gdy jesteśmy zdecydowani na zmiany mieszkaniowe, zwykle zaczynamy się rozglądać za dobrym, czytaj tanim kredytem mieszkaniowym. Jest to z reguły jedyny sposób, by w miarę szybko się usamodzielnić i zamieszkać we własnym mieszkaniu lub domu. W prasie możemy się dosyć często spotkać z opiniami, że w sytuacji, gdy mamy do wyboru budowę domu poza aglomeracją, lub zakup mieszkania w centrum dużego miasta, bardziej opłacalne, albo przynajmniej porównywalne pod względem kosztów będzie wybudowanie domu, oczywiście, niezbyt dużego

Na pewno dom poza miastem może mieć wiele zalet istotnych dla rodzin z dziećmi, lubiących naturę, ciszę i spokój, którego brakuje w dużych miastach. Jak to jednak wygląda od strony kredytowania? Kredyt hipoteczny jest obecnie trudniej otrzymać, niż przed kilkoma latami, wciąż jednak osoby, które mają wymaganą przez bank zdolność kredytową mogą się decydować na finansowanie nieruchomości przy pomocy banku. Wymagania banków są różne, jedne oczekują wkładu własnego, inne zadowalają się samą hipoteką na budowanej nieruchomości i często zabezpieczeniem w postaci ubezpieczenia kredytobiorcy. W czasach niestabilnej gospodarki i częstych problemów z terminowymi spłatami kredytów wydaje się to uzasadnione ze strony banków.

Kredyt na dom ma dodatkową zaletę w postaci często stosowanej karencji w spłacie kapitału, czego przy kredytowaniu zakupu nieruchomości z reguły banki nie mają w ofercie. Taka karencja jest bardzo przydatna w sytuacji, gdy dom nie jest jeszcze wykończony, wciąż potrzebuje dofinansowania przy urządzaniu, a my musimy tylko spłacać odsetki od kredytu.